All-District

Congratulations to our 38 students who qualified for WNC All-district band 2020!!!

18 of these students get to go on and try out for the NC All-state honors band!!!

Very proud of you all.  What a great showing from the AC Reynolds Band!


WAY TO GO ROCKETS!!!!!!!

9-10 Results

Sara Dickman 2nd Chair Flute (Eligible to audition for Honors Band)

Emmaline Parker  7th Chair Flute

Jenna Barnes  1st Alternate Bassoon

Murdoch Wiprut 2nd Chair Clarinet (Eligible to audition for Honors Band)

Shae Austin 4th Chair Clarinet (Eligible to audition for Honors Band)

Brent Watson 14th Chair Clairinet

Josiah Snead 20th Chair Clarinet

Ally Massey 4th Chair Bass Clairnet

Ben Bouressa 2nd Chair Alto Saxophone (Eligible to audition for Honors Band)

Julia Steininger 3rd Chair Alto Saxophone

Tucker Watson 4th Chair Alto Saxophone

Ben Bratton 1st Alternate

Sam Pruit  7th Chair Trumpet

Jubal Janes 9th Chair Trumpet

Mary Stone 2nd Chair Horn (Eligible to audition for Honors Band)

Jonah Catlin 5th Chair Horn

Ella Smith  1st Alternate

Ayden Colon 2nd Chair Trombone (Eligible to audition for Honors Band)

Chase Gall 6th Chair Trombone

Avery Love 4th Chair Euphonium

Hayden Dietzman 3rd Chair Snare

 

 11-12 Results

Stephanie Field  2nd Chair Flute (Eligible to audition for Honors Band)

Oona Silverstien  5th Chair Flute

Tara Jones  10th Chair Flute

Anna Woodlee  1st Alternate

Nick Berberick 1st Alternate

Aaron Lipsky- 1st Chair Clarinet (Eligible to audition for Honors Band)

Zach Smith 10th Chair Clarinet

Gracie Lyons 11th Chair Clairnet

Iveth Carballo- 20th Chair Clarinet

Emma Barlowe 1st Alternate Bass Clarinet

Erin Rigoni 1st Chair Bassoon (Eligible to audition for Honors Band)

Timothy Dodson  2nd Chair Alto Saxophone (Eligible to audition for Honors Band)

Blake Viands  2nd Chair Tenor Saxophone (Eligible to audition for Honors Band)

Eddie Hewer  3rd Chair Trumpet (Eligible to audition for Honors Band)

Canyon Naisang  5th Chair Trumpet (Eligible to audition for Honors Band)

Graham Podraza 10th Chair Trumpet

Alana Matteson  2nd Chair Horn (Eligible to audition for Honors Band)

Gavin Faulkner 6th Chair Horn

Audrey McKay  1st Alternate

Ethan Colon 1st Chair Trombone (Eligible to audition for Honors Band)

Clay Johnson  1st Alternate

 Margeaux Catlin  2nd Chair Euphonium (Eligible to audition for Honors Band)

Naomi Green 3rd Chair Euphonium

Chayse Howard  1st Chair Tuba (Eligible to audition for Honors Band)

Silas Snead  1st Chair Mallets (Eligible to audition for Honors Band)

Emerson Meadows 1st Alternate Timpani